e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
25.3.2024

Systemy nawodnieniowe stosowane na plantacjach truskawek

We wcześniejszym artykule przybliżyliśmy temat wpływu klimatu w Polsce i zmienności pogody na uprawę truskawek. Z powodu zbyt niskich opadów, oraz występujących tygodni bezopadowych, zalecane jest dodatkowe nawadnianie upraw. Przedstawimy Państwu dwie metody nawadniania.

Deszczowanie - imitacja naturalnego deszczu


Nawodnienie deszczowniane jest nawodnieniem powierzchniowym i imituje opad deszczu. Woda  zwilża całą powierzchnię uprawy i jest wydatkowana poprzez ustawione na statywach w odpowiedniej odległości zraszacze. Dużą zaletą są niewielkie wymagania w stosunku do jakości wody (np. w przypadku linii kroplujących, woda musi mieć odpowiednie parametry ze względu na zapychanie się emiterów). W systemie deszczowym średnica dysz wylotowych zraszaczy ma zazwyczaj kilka milimetrów i woda przedostaje się bez problemów i awarii. Nie jest to jednak instalacja bez wad. Podczas nawadniania deszczownianego występuje niepożądane zraszanie liści i owoców, co bywa często powodem rozwoju szarej pleśni. Co więcej,  może powodować zapiaszczenie owoców, nawet na plantacjach ściółkowanych.

Nawodnienie deszczowniane jest popularne ze względu na dość niski koszt inwestycji w porównaniu z innymi rozwiązaniami nawodnieniowymi. Niestety w trakcie deszczowania nie jest możliwe prowadzenie prac polowych, a po intensywnym nawadnianiu nie można przez pewien czas wjechać na plantację ciągnikiem. Musimy także obserwować pogodę. Deszczowania nie włączamy podczas silnego wiatru. Zalecamy montaż zraszaczy w terenie o równej powierzchni – na plantacji o dużych spadkach taki system będzie nieefektywny. Przy większej intensywności zraszania w terenie pagórkowatym, a w szczególności na glebach ciężkich, woda będzie spływać w dół, w wyniku czego może dojść do zalania plantacji położonej na niższym terenie, a rośliny położone wyżej będą niedostatecznie nawodnione.


Znamy już najważniejsze wady i zalety, czas na suche fakty. Z czego składa się instalacja deszczowniana?  Jest to nieskomplikowany zespół urządzeń, w których skład wchodzą: agregat pompowy, rurociągi doprowadzające wodę, rurociągi rozprowadzające wraz ze statywami i zraszaczami, dozowniki nawozów oraz urządzenia sterujące. Średnice rurociągów dobierane są indywidualnie, w zależności od wielkości przepływów wody i strat ciśnienia.


Podstawowymi elementami instalacji są zraszacze. Do nawadniania truskawek zalecane są zraszacze o małym i średnim zasięgu (od kilku do kilkunastu metrów).Aby nawadnianie było efektowne, należy dokładnie obliczyć ilość zraszaczy – jeśli projektant obliczył ich ilość, nie należy ich zmniejszać!  Zraszacze obrotowe pokrywają opadem powierzchnię w kształcie koła, a więc zasięgi ich działania muszą się znacząco pokrywać. Według sztuki największą równomierność zraszania uzyskuje się, gdy odległość pomiędzy zraszaczami zbliżona jest do promienia zasięgu zraszania. Pamiętajmy, że jest to jedynie wskazówka – na ilość zraszaczy ma wpływ wiele elementów i należy zaufać firmie, która oblicza ich ilość i położenie.

Na jaką intensywność opadu możemy liczyć? I znowu – to zależy od zastosowanych zraszaczy (wielkość dyszy), ciśnienia ich pracy oraz rozstawy. Zakres wydajności jest bardzo szeroki - może wynosić od kilku do kilkunastu mm na godzinę (l/m2na godzinę). Pojedyncza dawka nawodnieniowa powinna wynosić od 25 do 30 mm (250-300 m3/ha) dla piasków gliniastych i od 25 do 35 mm (250 - 350 m3/ha).


Nawadnianie kroplowe - precyzja i efektywność


Nawadnianie deszczowniane coraz częściej zastępowane nawadnianiem kroplowym.  Jest to system bardzo precyzyjny, który wprowadza wodę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna, czyli bezpośrednio do korzeni. Roślina jest podlewana wolno, ale równomiernie, co pozwala jej lepiej się rozwijać. Pierwotnie ten system nawadniania używany był przede wszystkim w szklarniach oraz tunelach foliowych. Obecnie jest coraz powszechniej stosowany w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie. Możemy je spotkać nie tylko na polach, ale coraz częściej także na prywatnych ogrodach - przy żywopłotach, skalniakach, rabatach warzywnych. Co ciekawe – linie/taśmy kroplujące stosowane są nawet na balkonach i tarasach przy roślinach posadzonych w pojemnikach.


Woda emitowana jest przez specjalne emitery nazywane kroplownikami. Przy nawadnianiu plantacji truskawek wykorzystywane są linie kroplujące lub taśmy kroplujące czyli przewody polietylenowe, w których są umieszczone kroplowniki. Rozstawy emiterów w taśmach kroplujących dobieramy indywidualnie. Dla truskawek rozstawa kroplowników w zależności od składu mechanicznego gleby wynosi najczęściej od 10 do 30 cm.


Zalet nawadniania kroplowego jest naprawdę wiele, jednak dla wielu osób najważniejsze są względy ekonomiczne: zwiększenie ilości oraz jakości plonów, oszczędność energii oraz oszczędność wody (nawilżamy glebę tylko wzdłuż rzędów roślin). W przeciwieństwie do nawodnienia deszczownianego, nawadnianie kroplowe nie zwilża liści i w czasie jego trwania można prowadzić prace polowe. Co ważne, równomierność nawadniania nie zależy od intensywności wiatru. Jest to czasami jedyne rozwiązanie na instalację automatycznego nawadniania w terenie pagórkowatym. W przypadku plantacji truskawek linie kroplujące można umieszczać zarówno na, jak i pod powierzchnią gruntu.


Jak długo posłuży nam nasza taśma kroplująca? Jej żywotność jest wypadkową jakości tworzywa, grubości ścianki przewodu i warunków eksploatacji. Promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury i wszystkie inne, które mogą uszkodzić przewód mechanicznie wpływają na jej trwałość. 1-2 sezony wytrzyma taśma kroplująca o grubości ścianki 8-10 mil, natomiast linie kroplujące o grubszych ściankach powinny zachować swe normalne parametry przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów.

Pamiętajmy, że to są dane orientacyjne stworzone na potrzeby artykułu. Oczywiście może się zdarzyć, że przy delikatnym traktowaniu i małej intensywności promieniowania słonecznego (np. przy ściółkowaniu) przewody te będą sprawnie pracowały przez dłuższy okres. Co więcej, są sposoby na przedłużenie trwałości taśmy/linii, np. umieszczanie przewodów pod powierzchnią gleby czy delikatne zwijanie po zakończonym sezonie. Dla naszych Klientów rekomendujemy taśmy RIVULIS D1000, o których więcej możesz przeczytać tutaj: https://www.ha-dwa-o.pl/aktualnosci/nowosc-w-naszym-e-sklepie-podziemna-linia-kroplujaca


Podstawową wadą systemu nawodnień kroplowych jest duża wrażliwość emiterów kroplowych na zapychanie, na co jest są sposoby wyeliminowania problemu. Tabela nr I zawiera informację o wpływie jakości wody na prawdopodobieństwo zapchania się emiterów kroplowych.


Zanim wybierzesz się do firmy nawodnieniowej, zleć szczegółowe badanie wody. Wyniki będą ważne podczas projektowania systemu, gdyż zależnie od stopnia zanieczyszczenia wody i wrażliwości systemu nawodnieniowego na zapychanie, proces filtracji jest mniej lub bardziej skomplikowany, co także determinuje cenę końcową. Stosunkowo prosta jest filtracja zanieczyszczeń mechanicznych, a droższa jest filtracja zanieczyszczeń biologicznych (filtracja piaskowa lub dyskowa). Najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest uzdatnianie wody, gdy chcemy pozbyć się z niej związków szkodliwych dla roślin bądź zapychających instalację (odżelaziacze, wymienniki jonowe).

Zapraszamy do współpracy:
tel. 575 579 000
kontakt@profesjonalne-nawadnianie.pl

Sezon ogrodniczy nadchodzi: jak skutecznie przygotować swój ogród?

Zbliżający się sezon ogrodniczy to czas radości dla pasjonatów zieleni. Jednak sukces w ogrodzie wymaga starannego planowania i przygotowania.

czytaj więcej

Nawadnianie kroplowe truskawek: skuteczna metoda dla zdrowych plonów

W tym artykule opiszemy, dlaczego nawadnianie kroplowe jest tak popularne i skuteczne i jak je wdrożyć w swojej plantacji truskawek.

czytaj więcej

Precyzyjne nawadnianie kropelkowe ogrodu: taśma czy linia?

Zastanawiasz się, czy kupić linię czy taśmę? Rozwiejemy Twoje wątpliwości raz na zawsze!

czytaj więcej

Profesjonalne nawadnianie warzyw w ogrodzie: skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Warzywa, bogate w składniki odżywcze, stanowią kluczowy element zdrowej diety. Jednak aby zapewnić im optymalny wzrost i plonowanie, niezbędne jest właściwe nawodnienie. W niniejszym artykule koncentrujemy się na praktycznych wskazówkach dotyczących nawodnienia i nowoczesnych technologiach.

czytaj więcej