e-sklep
blog
współpraca
kontakt

System nawadniania trawnika, obiektów sportowych

wstecz

Boiska sportowe

Automatyczne systemy nawadniania boisk sportowych cieszą się bardzo duża popularnością. Wpływają przede wszystkim na równomierność podlewania oraz prawidłowy wzrost i dobrą kondycję murawy na stadionach piłkarskich. Za pomocą profesjonalnych systemów nawadniania można odpowiednio dostosować dawkę opadową do zapotrzebowania na wodę murawy, które wynosi około 2-3 l/m2

Najbardziej popularne systemy nawadniania boisk sportowych składają się ze zraszaczy wynurzalnych. Jest to system instalowany w pełni pod powierzchnią ziemi. Elektrozawory mogą być umieszczone w obudowie zraszacza lub montuje się je poza płytą boiska w studzienkach. Zraszacze montowane są zarówno po obwodzie boiska poza liniami bocznymi oraz w płycie. Zraszacze wyposaża się w dodatkowe donice gumowe wypełnione naturalną trawą co nie wpływa na funkcjonowanie boiska oraz chroni zawodników przed kontuzjami. Źródłem wody w takich systemach nawadniania są najczęściej sieć wodociągowa lub studnia głębinowa. Profesjonalne systemy nawadniania obsługiwane są za pomocą rozbudowanych sterowników oraz wyposażone są w czujniki wpływające na optymalizację systemu. 

Zraszacze stosowane na obiektach sportowych wyposażone w elektrozawory to m.in.:

Zraszacze stosowane na obiektach sportowych bez elektrozaworu to m.in.:

nawadnianie boiska sportowegozraszacze na boisku sportowym
nawadnianie pola golfowegosterownik nawadniania pola golfowego

Pola golfowe

Systemy nawadniania pól golfowych mają za zadanie utrzymywać tereny w znakomitej kondycji. Muszą być w całości instalowane pod ziemią i nie wpływać na funkcjonowanie obszarów przeznaczonych do gry. Na polach golfowych najczęściej stosuje się zraszacze dalekiego zasięgu jak np. Rain Bird EAGLE lub rotory z serii G oraz TTS firmy Hunter, które wyposażone są w elektrozawory. System sterowania przeważnie obsługiwany jest za pomocą dekoderów. Musi mieć możliwość uruchamiania całego bloku lub sektora jak również pojedynczego zraszacza. Sterowanie może odbywać się zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Woda do nawadniania pól golfowych najczęściej pochodzi ze studni głębinowych. Na wyposażeniu systemu jest pompownia wyposażona w profesjonalny zestaw pompowy oraz urządzenia filtrujące wodę. Na polach golfowych bardzo często można spotkać zbiorniki wodne stanowiące element krajobrazu pola golfowego. Są one wykorzystywane do gromadzenia oraz poboru wody. Mają za zadanie m.in.: ogrzać wodę do optymalnej temperatury. Automatyczne systemy nawadniania pól golfowych wyposażone są często w stacje pogodowe, które dostosowują program nawadniania do warunków atmosferycznych. Zraszacze stosowane na polach golfowych można znaleźć w naszym sklepie internetowym.

przejdź do sklepu

Korty tenisowe

Odpowiednie nawadnianie kortów tenisowych, na których nawierzchnią jest np. mączka ceglana jest bardzo ważne i niezbędne przy profesjonalnym uprawianiu sportu. Podlewanie kortów z węża nie zapewni równomierności podlewania i odpowiedniego przygotowania do gry. Dlatego bardzo często spotkać można automatyczne systemu nawadniania. Są instalowane w całości pod ziemią nie wpływając na korzystanie z kortów i ich funkcjonowanie. Kurz oraz piasek unoszący się na kortach jest częstym problemem dlatego przed rozpoczęciem gry ważne jest odpowiednie nawodnienie kortów. Do nawadniania kortów tenisowych stosuje się zraszacze wynurzalne o zwiększonej prędkości obrotu. Pracują one dużo szybciej niż standardowe zraszacze tak aby w jak najkrótszym czasie dostarczyć odpowiednią ilość wody do nawadnianego terenu. Dodatkowo wyposażone są w pokrywy o kolorze dostosowanym do otaczającej nawierzchni. W systemach nawadniania kortów tenisowych można spotkać takie zraszacze jak np.: Rain Bird Falcon 6504 High Speed.

sterownik do nawadniania kortów tenisowych
Nawadniania torów wyścigów konnych

Nawadniania stajni, padoków, torów wyścigów konnych

W stajniach, ujeżdżalniach dla koni system nawadniania jest istotnym elementem jeśli chodzi dostosowanie otaczających warunków do prawidłowego funkcjonowanie zwierząt. System nawadniania ogranicza unoszenie się pyłu, pozwala uzyskać większą wilgotność podłoża. W stajniach i zamkniętych ujeżdżalniach stosuje się systemy zraszające podwieszane lub podziemne składające się z rurociągów oraz zraszaczy wynurzalnych dalekiego zasięgu. Na pastwiskach oraz dużych terenach bardzo często stosowane są działka wodne, które maja bardzo daleki zasięgi zraszania. Systemy te wyposażone są w odpowiednie zestawy pompowe o odpowiednich parametrach dostosowanych do prawidłowego działania systemu.

Automatyczne systemy nawadniania stosuje się również na torach wyścigów konnych. System taki można spotkać między innymi na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Służy on zapewnieniu odpowiednich warunków do gonitw oraz utrzymaniu terenu trawiastego w znakomitej kondycji.

Nawadniania torów motocrossowych

Automatyczne systemu nawadniania można spotkać także na torach motocrossowych. Są one niezbędne do odpowiedniego przygotowania terenu do wyścigów tak aby tor był przede wszystkim bezpieczny i komfortowy dla zawodnika. Na torach przeznaczonych do wyścigów motocrossowych stosuje się zraszacze dalekiego zasięgu, które instalowane są w bezpiecznej odległości od toru. Na wyposażeniu takiego systemu jest także profesjonalny system pompowy o odpowiednich parametrach umożliwiający pracę wielu zraszaczy jednocześnie.

Nawadniania torów motocrossowych