e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
25.3.2024

Nawadnianie kroplowe truskawek: skuteczna metoda dla zdrowych plonów

W tym artykule opiszemy, dlaczego nawadnianie kroplowe jest tak popularne i skuteczne i jak je wdrożyć w swojej plantacji truskawek.

Truskawki są pysznym owocem, który jest powszechnie uprawiany na całym świecie. Jednak truskawki mają specyficzne wymagania pod względem nawadniania, które muszą zostać spełnione, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu i zdrowe plony. Jedną z najskuteczniejszych metod nawadniania truskawek jest nawadnianie kroplowe, które pozwala dostarczyć wodę i składniki odżywcze bezpośrednio do korzeni roślin.

Dlaczego nawadnianie kroplowe jest skuteczne dla truskawek?

Oszczędność wody: Nawadnianie kroplowe jest znacznie bardziej efektywne w wykorzystywaniu wody niż tradycyjne metody nawadniania, takie jak zraszanie czy podlewanie. Dzięki systemowi kroplowemu woda jest dostarczana bezpośrednio do korzeni roślin, co minimalizuje straty spowodowane odparowywaniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku truskawek, które mają płytki system korzeniowy i mogą łatwo cierpieć na niedobór wody.

Precyzyjne dostarczanie wody: Nawadnianie kroplowe pozwala na dokładne dostosowanie ilości wody dostarczanej do roślin. Można kontrolować tempo i ilość wody, co zapewnia optymalne warunki wzrostu dla truskawek. Ponadto, system kroplowy pozwala unikać nadmiernego zwilżania liści i owoców, co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Zapobieganie erozji gleby: Tradycyjne metody nawadniania, takie jak podlewanie wodą ze strumienia, mogą prowadzić do erozji gleby. Woda pod naciskiem może zmywać warstwę gleby i niszczyć delikatne korzenie truskawek. Nawadnianie kroplowe minimalizuje ryzyko erozji, ponieważ woda jest dostarczana bezpośrednio do obszaru korzeniowego, bez dużego ciśnienia, co pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie.

Jak wdrożyć nawadnianie kroplowe dla truskawek?

Projektowanie systemu nawadniania: Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie systemu nawadniania kroplowego dla Twojej plantacji truskawek. Nasza firma od 21 lat specjalizuje się w projektowaniu i montowaniu systemów nawadniania.

Napisz do nas maila, a my zaprojektujemy system dla Twojej plantacji.

Linie i taśmy kroplujące do uprawy truskawek

Jak zbudowana jest taśma kroplująca? Wewnątrz znajduje się labirynt lub emiter (kroplownik). Dzięki temu woda wypływa na całej długości taśmy, a przez to, że jej przepływ jest turbulentny, nie dochodzi do zarastania i zapychania przewodów. Kolorowe paski na zewnątrz pomagają zlokalizować, gdzie leży taśma i ułatwiają właściwe ułożenie wylotów emiterów.

Do upraw truskawek polecamy taśmy RIVULIS D1000. Podobnie jak każda taśma kroplująca,  D1000 charakteryzuje się cienkimi ściankami (6 i 8 mil) i posiada wyloty szczelinowe, co sprawia, że jest ona idealnym rozwiązaniem do zastosowań podpowierzchniowych. Taśma ta nie skręca się nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Laserowo wycinany, gładki wylot kroplownika gwarantuje, że taśma będzie miała stałą przepustowość bez ryzyka zapychania i oznacza skuteczną pracę nawet przy bardzo niskim ciśnieniu. Materiał, z którego wykonano taśmę, jest też odporny na promieniowanie UV.

Fertygacja truskawek – nawadnianie i nawożenie w jednym

Kropelkowy system nawadniania można zautomatyzować i stworzyć kompleksowy, wydajny system do podlewania i fertygacji truskawek. W skład takiego rozwiązania wchodzą wówczas m.in. sterowniki, elektrozawory sterujące wypływem wody i filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Efekt? Zdecydowanie zwiększona ilość i jakość plonu, większe bezpieczeństwo nawożenia i mniej prac do wykonania!

Ważne jest wybranie solidnej firmy nawodnieniowej, gdyż prawidłowo zaprojektowanej i starannie wykonanej instalacji nawodnieniowej gwarantuje wysoką równomierność rozprowadzania nawozów. Jest to bardzo istotne, gdyż przy fertygacji nierównomierne rozprowadzanie wody wiąże się z nieprawidłowym nawożeniem, co w konsekwencji wpłynie na słabszy wzrost i plonowanie niektórych roślin w obrębie tej samej kwatery.

Do fertygacji najlepiej stosować linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, żeby wypływ wody z pożywką był jednakowy na całej plantacji, co gwarantuje równomierne nawożenie i wyrównany wzrost oraz plonowanie roślin na całej kwaterze. Pamiętaj o tym, że przy stosowaniu fertygacji ważne są jakość i skład używanych nawozów. Używanie produktów wątpliwej jakości może spowodować zapychanie się kroplowników i skrócenie żywotności taśm kroplujących.

Jesteś zainteresowany? Napisz do nas – porozmawiajmy.

kontakt@profesjonalne-nawadnianie.pl

tel. 575-579-000

Sezon ogrodniczy nadchodzi: jak skutecznie przygotować swój ogród?

Zbliżający się sezon ogrodniczy to czas radości dla pasjonatów zieleni. Jednak sukces w ogrodzie wymaga starannego planowania i przygotowania.

czytaj więcej

Precyzyjne nawadnianie kropelkowe ogrodu: taśma czy linia?

Zastanawiasz się, czy kupić linię czy taśmę? Rozwiejemy Twoje wątpliwości raz na zawsze!

czytaj więcej

Profesjonalne nawadnianie warzyw w ogrodzie: skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Warzywa, bogate w składniki odżywcze, stanowią kluczowy element zdrowej diety. Jednak aby zapewnić im optymalny wzrost i plonowanie, niezbędne jest właściwe nawodnienie. W niniejszym artykule koncentrujemy się na praktycznych wskazówkach dotyczących nawodnienia i nowoczesnych technologiach.

czytaj więcej

Podatek od deszczu: co to jest i jak obniżyć jego wysokość?

W Polsce od 2018 roku obowiązuje opłata od deszczu, zwana również opłatą za zewnętrzną retencję terenu. Jest to opłata ponoszona przez właścicieli nieruchomości, na których znajduje się duża powierzchnia zabudowana, wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych, takich jak beton, asfalt czy kostka.

czytaj więcej