e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
25.3.2024

Co warto wiedzieć zanim zaczniemy uprawiać truskawki – temat suszy i nawadniania

Susza jest jednym z czynników, który determinuje, a właściwie ogranicza wysokość plonu truskawek. Gdy już uprawiasz, bądź planujesz plantację truskawki, na pewno orientujesz się, że najlepiej rosną i owocują na glebie wysoce wilgotnej. Dlaczego tak jest?

Susza – największy wróg truskawki

Krótka lekcja biologii.  Mimo że nam się wydaje, iż truskawka w porównaniu do jabłek, czy arbuzów to malutki owoc, budowa truskawki charakteryzuje się nieproporcjonalnie dużą masą i powierzchnią części nadziemnej do bardzo płytkiego i niezbyt rozległego systemu korzeniowego. Innymi słowy, mamy bardzo mało cienkich korzeni, które mogą nasz owoc odżywić, dlatego gdy np. podlalibyśmy nagle truskawkę dużą ilością wody, ona szybciej wyparuje, niż truskawka przy pomocy cienkich korzeni zdąży się napić.


Nie jest jednak tak źle! 90% masy korzeni większości odmian truskawek znajduje się w wierzchniej warstwie gleby do głębokości 20 cm. Kiedy nasza truskawka jest najbardziej wrażliwa na niedobory wody? Niestety, praktycznie cały czas, bo w okresie od początku kwitnienia do końca zbioru owoców oraz po zbiorze owoców w sierpniu.


Jak wspomnieliśmy, zbyt sucha gleba nie służy truskawkom w prawie całym cyklu produkcyjnym.  W pierwszym okresie wpływa na wielkość i jakość plonu, a w drugim na zawiązywanie pąków kwiatowych. Zbyt mała ilość wody wpływa na ograniczenie rozrastania się korzeni, co ma bezpośredni wpływ na ich plonowanie. Jest to ważne już podczas zakładania plantacji. Tylko w warunkach nawilżonego podłoża sadzonki szybko się korzenią i rozrastają. Jednak zawsze swoim Klientom powtarzamy, że nawodnienie efektywne, to nawodnienie przede wszystkim zoptymalizowane. Nadmierna wilgotność gleby może być przyczyną znacznego ograniczenia plonowania truskawek, a więc więcej, nie zawsze znaczy lepiej.

Zmiany klimatyczne w Polsce, a uprawa truskawki


Co ważne, ilość zużycia wody na plantacjach truskawek zależy głównie od fazy rozwojowej roślin. Inne parametry ustawiamy w fazie kwitnienia, inne podczas wzrostu owoców. Na tym nie koniec.  Należy wziąć również po uwagę czynniki klimatyczne, takie jak: nasłonecznienie, temperatura, niedosyt wilgotności gleby oraz prędkość wiatru. Z doświadczenia wiemy, że potrzeby te są różne pomiędzy poszczególnymi latami i rejonami kraju. To co sprawdziło Ci się 10 lat temu, niekoniecznie może przynieść te same efekty dzisiaj. Dlatego tak ważna jest stała współpraca z doświadczoną firmą nawodnieniową, która pomoże w ustaleniu parametrów. Doskonale wiemy, że klimat Polski jest zmienny w zakresie temperatur i opadów. Niektórzy Rolnicy i Sadownicy pamiętają bardzo suche lata 1992 i 1994, a równocześnie katastrofalną powódź z roku 1997. Taka zmienność nie jest dla naszego klimatu niczym niezwykłym.


Wracamy do truskawki. Dla zapewnienia naszym słodkim owocom odpowiedniej ilości wody w naszych warunkach klimatycznych niezbędne są opady w granicach 600-700 mm, podczas gdy średni roczny opad w Polsce wynosi poniżej 600 mm, a w Polsce centralnej często poniżej 500 mm. Niestety, niekorzystny jest także rozkład opadów w czasie sezonu wegetacyjnego. Gdy bacznie przyglądamy się pogodzie, wiemy iż w tej samej porze roku mogą występować wielodniowe okresy bezopadowe lub długotrwałe nadmierne opady.

Porozmawiajmy o pogodzie – dodatkowe nawadnianie, a zmienna pogoda w Polsce.


Biorąc pod uwagę wysokie potrzeby wodne truskawek oraz zbyt małe opady w naszym klimacie z tendencją malejącą, w ciągu wszystkich miesięcy  uprawy na plantacjach występują niedobry wody. Kiedy następuje największy brak wody?  W czerwcu, czyli w okresie dojrzewania i zbioru owoców. Co więcej, w latach suchych w lipcu i sierpniu występują 2-3 tygodniowe okresy całkowitego braku opadów. W tym okresie następuje zwiększenie zapotrzebowania na wodę nawet do poziomu 3,5 mm/dzień.


Jest to sytuacja o której pisaliśmy w akapicie wyżej – czyli każdego roku pogoda jest czynnikiem zmiennym, a więc w każdym sezonie musimy ustalać ilość dodatkowego nawodnienia indywidualnie w oparciu o panujące warunki. Warto prowadzić notes, w którym zapisujemy ilość zużytej wody w danym okresie, ale jednocześnie jakie panowały warunki pogodowe.

Do nawadniania truskawek, w zależności od jakości wody i technicznych możliwości gospodarstwa stosowane są deszczowanie lub nawadnianie kroplowe. W tym artykule przeczytasz o tych dwóch możliwościach nawadniania truskawki: Systemy nawodnieniowe stosowane na plantacjach truskawek.

Jesteś zainteresowany automatycznym nawadnianiem swojej uprawy?
Przygotujemy dla Ciebie projekt i wycenę: kontakt@profesjonalne-nawadnianie.pl

Sezon ogrodniczy nadchodzi: jak skutecznie przygotować swój ogród?

Zbliżający się sezon ogrodniczy to czas radości dla pasjonatów zieleni. Jednak sukces w ogrodzie wymaga starannego planowania i przygotowania.

czytaj więcej

Nawadnianie kroplowe truskawek: skuteczna metoda dla zdrowych plonów

W tym artykule opiszemy, dlaczego nawadnianie kroplowe jest tak popularne i skuteczne i jak je wdrożyć w swojej plantacji truskawek.

czytaj więcej

Precyzyjne nawadnianie kropelkowe ogrodu: taśma czy linia?

Zastanawiasz się, czy kupić linię czy taśmę? Rozwiejemy Twoje wątpliwości raz na zawsze!

czytaj więcej

Profesjonalne nawadnianie warzyw w ogrodzie: skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Warzywa, bogate w składniki odżywcze, stanowią kluczowy element zdrowej diety. Jednak aby zapewnić im optymalny wzrost i plonowanie, niezbędne jest właściwe nawodnienie. W niniejszym artykule koncentrujemy się na praktycznych wskazówkach dotyczących nawodnienia i nowoczesnych technologiach.

czytaj więcej