e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
24.10.2023

Wyższy plon pomidora gruntowego dzięki nawadnianiu kroplowemu

Cieszy fakt, że zwiększa się świadomość rolników związana z możliwością uzyskania większych plonów w uprawie pomidora dzięki nawadnianiu kroplowemu. Przede wszystkim ma na to wpływ zmieniający się klimat, który powoduje, że bardzo często słyszymy o braku odpowiedniej ilości wody w rolnictwie.

W Polsce obecnie można zauważyć duży wzrost zainteresowania produkcją pomidora gruntowego. Spowodowane jest to przede wszystkim ogólną, trudną sytuacja na Ukrainie, coraz większymi suszami obejmującymi dwa największe regiony produkcji pomidora, czyli Kalifornie i Chiny oraz rozbudową zakładów w Polsce i uruchamianiem nowych linii produkcyjnych. Większe zapotrzebowanie na pomidora przemysłowego sprawia, że Stowarzyszenia Producentów poszukują nowych członków zainteresowanych uprawą pomidora gruntowego.

Poważny deficyt odpadów wpłynął poziom wód na całym świecie, a Europejczycy szczególnie odczuli skutki fali upałów. Stresy spowodowane przez brak wody i ekstremalnie wysokie temperatury znacznie obniżyły plony upraw.

Nawadnianie pomidorów polowych i pod osłonami

Nierównomierny rozkład opadów i ich brak w tym okresie, kiedy rośliny najbardziej tego potrzebują, przekłada się na zwiększenie zainteresowania tematem nawadniania kroplowego. Każdy z plantatorów marzy o większym, jednocześnie równomiernym plonie pomidora, a to właśnie można uzyskać decydując się na zrezygnowanie z nawadniania deszczownią czy zraszaczami i zastąpienie tego taśmami/liniami kroplującymi.


Największą zaletą nawadniania kroplowego pomidora gruntowego jest to, że wodę dostarcza się bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Pomidor, jak wiele innych roślin jest bardzo wrażliwy na choroby bakteryjne i grzybowe. Aplikowanie odpowiedniej dawki wody do strefy korzenia, zmniejsza  ryzyko występowania chorób, które mają negatywny wpływ na jakość i wielkość plonu.Cytat z opracowania: “Plon pomidora netto w roku 2012 był większy o 38% w stosunku do roku 2010. Biorąc pod uwagę wydatki związane ze stosowaniem deszczowni takie jak utrzymanie, serwisowanie oraz koszt wykorzystanej wody, zyskowność przy wykorzystaniu systemu kroplowego, który nie wymaga takich nakładów, zwiększyła się o 48%. Ostateczny czynnik przyczyniający się do niższego plonu przy wykorzystaniu zraszaczy, dotyczy sposobu dystrybucji nawozów w formie płynnej. System nawadniania kroplowego jest wstanie dostarczać bardzo precyzyjne dawki nawozów bezpośrednio do korzeni pomidora, czyli tam gdzie są pobierane przez roślinę. System zraszaczy rozprowadzał nawozy na całej powierzchni uprawy, wliczając przestrzenie pomiędzy rzędami, co nie tylko zwiększyło zużycie nawozu, ale również utrudniło roślinom jego pozyskiwanie, co w efekcie końcowym ograniczyło ich wzrost. ”


Powyższe badanie pokazuje, że kolejną dużą zaletą nawadniania kroplowego jest możliwość wykorzystania fertygacji, czyli podawania nawozów roślinie za pomocą taśm czy linii kroplujących.  Substancje odżywcze trafiają prosto do strefy korzeniowej, czyli tam gdzie roślina najbardziej tego potrzebuje. Urządzenia, które wykorzystujemy w procesie nawodnienia, to między innymi zwężki inżektorowe, dozowniki proporcjonalne lub pompy nawozowe. Precyzja podawania nawozu różni się w zależności od zastosowanego urządzenia, natomiast nawet najprostsza zwężka inżektorowa odpowiednio obsługiwana może mieć bardzo pozytywny wpływ na jakość i ilość naszego plonu.

Projekt nawadniania kroplowego pomidora – na co zwrócić uwagę?
Precyzyjne nawadnianie kroplowego pomidora za pomocą taśm lub linii kroplujących musi być odpowiednio zaprojektowane. Ważny jest prawidłowy dobór wydatku wody czy rozstawu emiterów w zależności od warunków polowych. Przy wyborze odpowiedniej konfiguracji należy zwrócić uwagę aby woda i składniki odżywcze były dostarczane bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Nie możemy doprowadzić do efektu przelania, bądź niedolania rośliny, skupiając uwagę na dystrybucję odpowiedni dawki. W zależności od zróżnicowanych typów gleby precyzyjność nawadniania kroplowego musi zminimalizować efekt wsiąkania wody i nawozów w głębsze warstwy gleby, niedostępne dla rośliny. W glebach mocno przepuszczalnych zastosowanie taśm kroplujących o większym wydatku z emitera nie będzie miało sensu gdyż tak jak wspomniano woda i składniki odżywcze będą przesiąkały głębiej i nie zostaną wykorzystane przez roślinę. Precyzyjne nawadnianie wiąże się najczęściej z zastosowanie taśm kroplującym o wydatku 0,64 – 1,0 l/h z kroplownika i rozstawem kroplowników 20cm na glebach piaszczystych do 30cm na glebach cięższych.

Nawadnianie kroplowe pomidorów – rodzaje i przydatne zalecenia
W nawadnianiu kroplowym pomidora gruntowego możemy wyróżnić 3 różne typy:
• nawadnianie jednosezonowe za pomocą taśm kroplujących instalowane na powierzchni,
• nawadnianie wielosezonowe za pomocą linii kroplujących, które instalujemy również na powierzchni
• nawadnianie podziemne wielosezonowe.

Z uwagi, że najczęściej stosowane jest nawadnianie jednosezonowe, skupimy się właśnie na tym i postaramy się omówić krótko instalację takiego nawadniania.

Przy nawadnianiu jednosezonowym najczęściej wykorzystuje się taśmy kroplujące jak np. Rivulis D1000. Taśma Rivulis D1000 posiada indywidualnym kroplownik z labiryntem i wylot szczelinowy z technologią Active Flex, co sprawia, że taśma ta charakteryzuje się bardzo wysoką równomiernością wypływu i zwiększoną odpornością na  wnikanie ziarenek ziemi i wrastanie korzeni do wnętrze emitera. Taśma najczęściej po sezonie jest zwijana i utylizowana, a w nowym sezonie rolnik decyduje się na zakup nowej taśmy.

Zalecenia dotyczące taśm kroplujących
• Grubość ścianki: najczęściej 8mil, czasem 6mil
• Rozstaw emiterów: 20-30cm w zależności od typu gleby
• Wydatek wody z emitera: najczęściej 0,64 – 1,0 l/h
• Modele: proponowany model Rivulis D1000, T-Tape, D900, Ro-Drip

Zalecenia dotyczące instalacji
• Taśmy kroplujące instalowane w trakcie sadzenia
• Taśmy kroplujące instalowane na powierzchni ziemi. Zalecamy lekko przysypać ziemią, aby taśma nie była przesuwana przez wiatr
• Stosujemy jeden ciąg taśmy kroplującej na jeden rząd roślin

System wielosezonowy nawadniania pomidorów  
W systemach wielosezonowych najczęściej taśmy kroplujące zastępuje się liniami kroplującymi o grubszych ściankach, co powoduje, że produkty te są stosowane przez wiele lat. Zastosowanie linii kroplujących z kompensacją ciśnienia pozwala na tworzenie dłuższych ciągów i bardziej precyzyjne nawadniania na terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Jeśli chodzi o rozstaw kroplowników i wydatek emiterów to konfiguracja jest taka sama jak przy zastosowaniu taśm kroplujących.  


Instalacja podziemna charakteryzuje się wprowadzenie linii kroplujących na głębokość 20-30cm i aplikowania wody i składników odżywczych prosto do strefy korzeniowej pomidora. Jest to najbardziej efektywna metoda nawadniania. Podczas cyklu nawadniania gleba pozostaje sucha, co ogranicza wilgotność i występowanie chorób. Linie kroplujące instalujemy bezpośrednio pod rzędem roślin.

Jedno- i wielosezonowe nawadnianie pomidorów – na to zwróć uwagę!
Zarówno w systemie jednosezonowym oraz wielosezonowym ważne jest zastosowanie odpowiedniej filtracji wody w zależności od zanieczyszczeń w niej występujących. Filtry, które stosowane są w systemach nawadniania kroplowego to m.in. filtry żwirowe, dyskowe, piaskowe czy separatory piasku. Ważnym działaniem w procesie nawadniania za pomocą linii kroplujących jest odpowiednie jej serwisowanie. Można to osiągnąć dzięki przepłukiwaniu linii kroplujących za pomocą zbudowanych kolektorów. Proces przepłukania odbywa się poprzez otwarcie zaworu spustowego, przez który wypływają zanieczyszczenia zgromadzone w instalacji.
Terminy nawadniania kroplowego pomidorów są uzależnione od przeznaczenia owoców.


Skuteczne nawadnianie pomidora gruntowego
Rynek pomidora gruntowego w Polsce rozrasta się co sprawia, że wielu rolników decyduje się na jego uprawę. Każdy z nich powinien rozważyć instalację nawadniania kroplowego swojej uprawy, która przyczynia się do większego i lepszego jakościowo plonu. Pomidor gruntowy potrzebuje wody od początku dlatego ważne jest sprawdzenie poprawności działania systemu i zwrócenie uwagi na równomierność nawadniania od początku założenia uprawy. Należy w całym okresie uprawy monitorować prawidłowe działanie systemu nawadniania. Większy przepływ na danej sekcji powinien być jak najszybciej sprawdzony i skontrolowany.
Prawidłowy dobór wydatku i rozstawu emiterów to najważniejsza kwestia. Zbyt duża ilość wody powoduje przelanie rośliny lub utratę wody i substancji odżywczych, które przenikają w głąb gleby i są trudno dostępne dla rośliny. Stosowanie mniejszych i częstszych dawek nawozowych jest dużo korzystniejszej jak zastosowanie dłużej dawki, która może być przyczyną występowania chorób grzybowych i bakteryjnych.

Kalendarz księżycowy w ogrodnictwie: sztuka odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji roślin

Ogrodnictwo to sztuka, w której uwzględnianie różnych czynników może przynieść obfite plony. Oprócz nieprzewidywalnej pogody, Księżyc odgrywa istotną rolę w kształtowaniu wegetacji roślin. W związku z tym, kalendarz księżycowy staje się niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego pasjonata.

czytaj więcej

Podsumowanie 2023r. z firmami instalatorskimi - wydarzenie roku organizowane przez Ha-Dwa-O!

W miniony piątek, 2 lutego 2024 roku, w Hotelu Ibis Style Gniezno odbyło się niezwykłe wydarzenie skierowane do firm instalatorskich, z którymi nasza firma Ha-Dwa-O miała przyjemność współpracować w roku 2023.

czytaj więcej

NOWOŚĆ W NASZYM E-SKLEPIE! Podziemna linia kroplująca!

Podziemna linia kroplująca z kompensacją ciśnienia najwyższej jakości: Twoja bariera przed wtargnięciem korzeni.

czytaj więcej

Serwis zimowy robotów koszących Ambrogio/Tech Line: Dbaj o swojego pomocnika w zimowe dni!

Zima to czas, gdy nasze roboty koszące zasługują na zasłużony odpoczynek, a jednocześnie okres, w którym warto zadbać o ich kondycję i gotowość do nowego sezonu. Dlatego też, oferujemy naszym Klientom serwis zimowy dla robotów Ambrogio/Tech Line, aby zagwarantować gotowość do pracy wiosną.

czytaj więcej