e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
9.10.2023

Jak nawadniać plantacje cebuli ?

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

1.  Dlaczego powinienem stosować nawadnianie kropelkowe zamiast innych metod nawadniania?

ODP. Ponieważ system korzeniowy cebuli jest stosunkowo mały,wszelkie zasoby rozmieszczone poniżej strefy korzeniowej lub poza promieniem rośliny są zasadniczo marnowane. Dlatego systemy zraszaczy marnują prawie 30%wody  i składników odżywczych, które rozprowadzasz. Oprócz nawadniania tylko strefy korzeniowej, systemy kropelkowe nie generują parowania, co zapewnia jeszcze wyższy poziom wydajności. To sprawia, że ​​nawadnianie kropelkowe jest idealne do uprawy cebuli. W przypadku stosowania nawadniania kroplowego do cebuli nawadniany jest tylko sam rząd, co pozwala zaoszczędzić wodę i nawozy.

Dzięki zastosowaniu nawadniania kropelkowego cebuli uzyskasz wiele korzyści takich jak :

💧 Równomierność wschodów

💧 Wyższy plon

💧 Lepsza jakość skórki

💧 Równomierny kaliber

💧 Redukcja występowania chwastów

💧 Oszczędność wody

💧 Nawadnianie większej powierzchni jednocześnie

💧 Możliwość nawadniania o dowolnej porze dnia

💧 Redukcja chorób grzybowych

💧 Bardzo efektywne nawożenie – fertygacja

💧 Brak strat wody na skutek parowania.

💧 Niewrażliwość na wiatr

 

2. Kiedy i jak rozkładać taśmę kroplującą w uprawie cebuli?

ODP. Zalecamy montaż taśmy kroplującej w czasie siewu.Zapewni to doskonały czas reakcji i możliwość natychmiastowego nawadniania. W takiej konfiguracji umiejscowienie kroplowników względem nasion jest optymalne.Sugerujemy montaż taśmy kroplującej kilka centymetrów pod powierzchnią gleby.Dostarczenie wody i składników odżywczych w bezpośrednie sąsiedztwo młodych korzeni pozwoli zaoszczędzić ogromne ilości wody i nawozów.

Do montażu taśmy kroplującej zalecamy użycia przystawki do siewnika ( zdjecie poniżej).

3. Ile ciągów taśm kroplujących zastosować na jednym pasie siewnym ( jednej grządce)

ODP. W zależności od szerokości pasa siewnego należy zastosować 2 lub 3 taśmy kroplujące na jeden pas siewny. Przy pasach o szerokości 1,5m-1,6m należy zastosować 2 taśmy kroplujące a w przypadku pasa siewnego o szerokości 1,7-2m – 3 ciągi taśmy kroplującej.

 

4. Jakie jest zapotrzebowanie na wodę dla 1ha cebuli ?

ODP.  Ilość potrzebnej wody określamy w zależności od ilości taśmy ( szerokości pasa siewnego)zastosowanego rozstawu kroplowników oraz wydajności poszczególnego kroplownika.

Należy pamiętać że każdy system możemy podzielić na sekcje nawadniające dostosowane do wydajności źródła wody.

Zapotrzebowanie na wodę nawadniania kropelkowego cebuli dla taśmy kroplującej Rivulis D1000 z kroplownikiem co 20cm i wydatkiem 0,64l/h  wynosi ok. 40-50 m3/h/1ha

 

5. Jaki maksymalnie długi ciąg taśmy możemy zrobić w cebuli ?

ODP. W zależności od zastosowanego modelu taśmy kroplującej.Średnicy, rozstawu kroplowników i wydatku z kroplownika.

Poniżej przedstawiamy tabelę z długością ciągów taśm kroplujacych D1000 Rivulis

6. Jaki rozstaw kroplowników należy zastosować w uprawie cebuli ?

ODP.  Zalecamy użycie taśmy kroplującej z rozstawem kroplowników co 20cm, 25cm lub 30cm

W zależności od rodzaju gleby. Na bardziej piaszczystych co20cm a na cięższych co 30cm. Grubość taśmy kroplującej 6-8mil.

 

7. Jaki model taśmy jest najlepszy do uprawy cebuli ?

ODP. Zdecydowanie polecamy model taśmy kroplującej RivulisD1000 . Jest to pierwsza na świecie taśma kroplująca z wtapianym kroplownikiem i wylotem w postaci szczeliny D1000. Zabezpieczenie przed przed ostawaniem się gleby i korzeni do wnętrza emitera zapewnia unikalna technologia ActiveFlex.

Firma Rivulis ma unikalną możliwość, wiedzę i doświadczenie w kierunku produkcji taśmy kroplującej zarówno z emiterami zintegrowanymi jak i wtapianymi.Jesteśmy jednym z niewielu producentów posiadających taką zdolność.

Było jedynie kwestią czasu kiedy zespół inżynierów zapytał  ,,Czy możemy połączyć najlepsze cechy taśm i linii kroplujących w ramach jednego produktu?''

Rezultat: Taśma kroplująca D1000

Pierwsza taśma kroplująca posiadająca wtapiany emiter charakteryzujący grubościenne linie kroplujące oraz wylot w postaci szczeliny, spotykany w taśmach cienkościennych. D1000 Rivulis posiada 5 gwiazdkowy certyfikat: IRSTEA(Francja)

Certyfikat wystawiony taśmie D1000 został wydany w odniesieniu do następujących parametrów:

· Równomierność wydatku wody

· Fizyczna odporność na zatykanie

· Dokładność wydatku wody przy zmianach ciśnienia

· Odchylenia w przypadku bardzo niskiego przepływu

8. Jaki jest koszt nawadniania kropelkowego cebuli ?

ODP. W celu ustalenia kosztów instalacji zapraszamy do kontaktu z Naszą firmą. Do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie ze względu na różny charakter plantacji: długości ciągów , szerokości pasów siewnych,wydajności źródła wody itp. Orientacyjny koszt samej taśmy kroplującej Rivulis D1000 o średnicy fi 16, grubości 8mil i kroplowniku co 20cm to 3350 zł ( dwie taśmy na pasie)/4150 zł ( 3 taśmy na pasie) netto na 1ha

Kalendarz księżycowy w ogrodnictwie: sztuka odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji roślin

Ogrodnictwo to sztuka, w której uwzględnianie różnych czynników może przynieść obfite plony. Oprócz nieprzewidywalnej pogody, Księżyc odgrywa istotną rolę w kształtowaniu wegetacji roślin. W związku z tym, kalendarz księżycowy staje się niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego pasjonata.

czytaj więcej

Podsumowanie 2023r. z firmami instalatorskimi - wydarzenie roku organizowane przez Ha-Dwa-O!

W miniony piątek, 2 lutego 2024 roku, w Hotelu Ibis Style Gniezno odbyło się niezwykłe wydarzenie skierowane do firm instalatorskich, z którymi nasza firma Ha-Dwa-O miała przyjemność współpracować w roku 2023.

czytaj więcej

NOWOŚĆ W NASZYM E-SKLEPIE! Podziemna linia kroplująca!

Podziemna linia kroplująca z kompensacją ciśnienia najwyższej jakości: Twoja bariera przed wtargnięciem korzeni.

czytaj więcej

Serwis zimowy robotów koszących Ambrogio/Tech Line: Dbaj o swojego pomocnika w zimowe dni!

Zima to czas, gdy nasze roboty koszące zasługują na zasłużony odpoczynek, a jednocześnie okres, w którym warto zadbać o ich kondycję i gotowość do nowego sezonu. Dlatego też, oferujemy naszym Klientom serwis zimowy dla robotów Ambrogio/Tech Line, aby zagwarantować gotowość do pracy wiosną.

czytaj więcej