e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
11.3.2022

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem robota koszącego

Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić - elektryczną, spalinową czy robota koszącego? Chcesz wiedzieć jakie korzyści przynosi posiadanie robota koszącego? Myślisz o pięknym, zadbanym trawniku, jednocześnie ciesząc się wolnym czasem? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Trawnik, który przypomina gęsty dywan, to marzenie każdego właściciela domu. Jednak, żeby teren wokół nieruchomości stanowił piękną wizytówkę, trzeba o to odpowiednio zadbać. Jak? Z pomocą robota koszącego działającego samodzielnie, w czasie gdy Ty i Twoi bliscy odpoczywacie, spędzacie razem czas i rozkoszujecie się naturą.

Robot koszący to urządzenie, które zrewolucjonizowało podejście do pielęgnacji ogrodów i trawników. Działa samodzielnie, kosi trawę, a tym samym dba o jej perfekcyjny wygląd. Wystarczy, że odpowiednio zaprogramujesz swój sprzęt, a będzie on pracował w wyznaczonych miejscach z intensywnością, jakiej oczekujesz. Parametry pracy robota koszącego można dopasować między innymi do metrażu trawnika, średniego tempa wzrostu trawy, ukształtowania terenu, a także układu ogrodu.

Kosiarki spalinowe – są głośne i zanieczyszczają środowisko

Charakterystyczny odgłos odpalanej kosiarki to coś, co potrafi zakłócić każde sobotnie popołudnie. Gdy sąsiad włącza sprzęt i szykuje się do koszenia trawnika zapewne przebierasz oczami z rozgoryczenia. Nic dziwnego, bo kosiarki spalinowe, które nadal są jednymi z najczęściej kupowanych w naszym kraju, pracują głośno, a przy tym emitują nieprzyjemne zapachy. Spaliny drażnią nos, ale też zanieczyszczają środowisko.

Kuszące jest to, że kosiarki spalinowe są stosunkowo tanie. Jednak czy na pewno? Jednostkowy koszt zakupu to jeszcze nie wszystkie opłaty, jakie będziesz ponosił. Dolicz do tego koszt paliwa, które trzeba regularnie wymieniać.

Kosiarki elektryczne – problemem jest brak gniazdek w ogrodzie

Przez długi czas alternatywą dla kosiarek spalinowych pozostawały kosiarki elektryczne. Rozwiązywały one wiele problemów, które wymieniliśmy przy kosiarkach spalinowych. Przede wszystkim pracowały ciszej i nie zanieczyszczały środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Nie były jednak idealne, o czym szybko przekonali się ogrodnicy amatorzy. Konieczność podłączania kosiarek tego typu do gniazdek elektrycznych generowała spore problemy. Choć kable mogą mieć imponujące długości od 20 do 40 metrów, a także można stosować przedłużacze, to okazuje się, że nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego? Problemem był kabel plątający się między nogami i zawadzający o wyposażenie ogrodu lub rośliny.

Zalety robota koszącego – musisz je poznać!

Dlaczego warto kupić robota koszącego zamiast tradycyjnej kosiarki? Jest co najmniej kilka argumentów, które przemawiają za tym wyborem:

 • robot pozwala na utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji i pozytywnie wpływa na wygląd całego ogrodu,
 • korzystanie z robota oznacza mniejszą ilość prac w ogrodzie – podlewanie i nawożenie regularnie koszonej trawy odbywa się rzadziej,
 • automatyczne koszenie pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na rozwój swoich pasji, odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi,
 • oszczędność wody – mulczowanie sprawia, że murawa potrzebuje mniejszego nawodnienia.

Praca robota koszącego w ogrodzie oznacza oszczędności finansowe związane z mniejszym zużyciem wody, czy nawozów, ale też gwarantuje szereg korzyści niematerialnych, na których czele znajduje się uczucie dumy i radości, które wypełnia właściciela zadbanego trawnika.

Korzyść 1. Oszczędność czasu

Gdy Twoim trawnikiem zajmuje się robot koszący, oszczędzasz czas na kilka sposobów. Po pierwsze, nie musisz poświęcać go na koszenie, co gwarantuje przynajmniej kilka godzin wolnego w tygodniu. Nie tracisz również czasu na szykowanie sprzętu do koszenia i dbanie o urządzenia. Co więcej, regularne mulczowanie sprawia, że możesz rzadziej podlewać ogród, co również oszczędza latem kilka godzin w skali tygodnia. Jeśli na etapie projektowania ogrodu, przystosujesz go do potrzeb robota koszącego – zadbasz między innymi o obrzeża – szybko przekonasz się, że wcale nie musisz używać podkaszarki!

Korzyść 2. Trawa jest zawsze estetycznie skoszona

Robot pracuje codziennie, nie dopuszczając do zbyt bujnego wyrośnięcia trawy. Na pewno nie zaskoczy Cię gęsty, niesfornie rosnący trawnik.

Korzyść 3. Cisza i prywatność

Robot pracuje bardzo cicho, dlatego nie przeszkadza Ci w odpoczywaniu i wykonywaniu codziennych obowiązków domowych. Zaprogramuj koszenie na takie godziny, które odpowiadają preferencjom Twojej rodziny. Robot może pracować również w nocy – urządzenia z serii Ambrogio mają ciche silniki, więc nie ma szans, że obudzisz sąsiadów!

Korzyść 4. Zawsze piękny trawnik

Marzysz o trawniku, który będzie wyglądał jak angielski dywan? Gdy w Twoim ogrodzie pracuje robot koszący, wystarczy, że zadbasz o trawnik na przełomie pór roku, czyli przed zimą i na wiosnę. Trawnik będzie piękniejszy niż kiedykolwiek, bo codzienne koszenie sprawia ze najlepiej rozwijają się szlachetne odmiany trawy i giną chwasty.

Korzyść 5. Ekonomia – oszczędność pieniędzy

Używanie robota do koszenia to najtańszy sposób utrzymania trawnika na profesjonalnym poziomie. Tańsze są również koszty napraw. Żywotność urządzenia jest długa, bo sprzęt jest projektowany tak, aby pracował przez wiele tysięcy godzin na przestrzeni lat.

Utrzymanie zadbanego ogrodu, który będzie Twoją wizytówką, wymaga przede wszystkim czasu, ale również odpowiednich nakładów finansowych. Poza regularnym koszeniem musisz również liczyć się z koniecznością nawadniania i stosowania nawozów. Jest to niezbędne, by utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Jeśli zdecydujesz się na zakup robota koszącego, ograniczysz podlewanie i ilość używanych nawozów. W skali roku będą to zauważalne oszczędności. Co więcej, trawa, o którą zadbasz w sezonie, lepiej zniesie zimę – będzie silniejsza, będzie więc wymagała mniej pracy na wiosnę.

Korzyść 6. Sposób, by szybko stworzyć wymarzony ogród

Krzewy i drzewa potrzebują czasu, by zacząć rosnąć i wypełnić przestrzeń ogrodu. Możesz już na etapie sadzenia wybrać większe rośliny, uzgodnij to jednak z architektem lub specjalistą, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się nie przyjąć. Elementem, który najszybciej zmienia oblicze ogrodu, jest trawa. Intensywnie zielone, równo przycięte źdźbła szybko tworzą piękny dywan, który zachęca do stawiania na nim stóp. Jeśli chcesz dość szybko cieszyć się pięknym ogrodem, przygotuj odpowiednie nasadzenia, ale przede wszystkim zadbaj o trawę. Regularne koszenie z pomocą robota pomoże Ci osiągnąć zamierzony efekt.

Korzyść 7. Ekologia

Los środowiska nie jest Ci obojętny? Korzystając z robota koszącego używasz zdecydowanie mniej nawozów, do atmosfery emitowanych jest mniej spalin, a niższy poziom decybeli sprawia, że poprawia się komfort życia Twój i sąsiadów.

Korzyść 8. Dostęp do nowych technologii

Jeśli korzystasz z najnowszego modelu telefonu, uwielbiasz obsługiwać drona i jako pierwszym wśród znajomych miałeś smartwatcha, na pewno ucieszy Cię robot koszący. Możesz sterować nim za pomocą smartfona lub tabletu, ustawiać wybrane funkcje – jednym słowem cieszyć się kolejną nowinką technologiczną w swoim domu!

Czym jest mulczowanie?

Mulczowanie to sposób koszenia trawy, który polega na jej rozdrabnianiu, czyli cięciu przez noże kosiarki na bardzo drobne kawałeczki. Pokos tworzy naturalny nawóz, który według firmy ZSC  wiodącego włoskiego producenta urządzeń koszących, przy codziennym koszeniu zaspokaja nawet do 50% rocznego zapotrzebowania trawnika na substancje odżywcze i nawadnia go w 80%. Jak odpowiednio przygotować darń, by można było wykonać mulczowanie?

Jakie są zalety mulczowania?

Regularne mulczowanie pozwoli Ci wyhodować piękny trawnik, który będzie powodem do dumy i stanie się przedmiotem rozmów. Decydując się na regularne koszenie trawy tym sposobem, możesz również obniżyć koszty utrzymania ogrodu. Po pierwsze, zmniejszy się ilość wody potrzebnej do nawadniania trawnika, ponieważ mulczowana trawa doskonale ogranicza parowanie.  Po drugie, trawę skoszoną tradycyjnymi metodami należy utylizować. Jeśli nie masz rabat, które możesz nią przykryć lub kompostownika, musisz zgrabić, zapakować w worki i zapłacić za wywóz pokosu. Co więcej, mulczowanie wymaga regularności i częstego koszenia szczególnie latem. Po trzecie, regularnie wykonując zabieg mulczowania zmniejszasz zapotrzebowanie trawnika na nawozy i obniżasz koszty utrzymania ogrodu. Jeśli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, by samodzielnie podjąć się tego zajęcia, możesz skorzystać z naszego robota koszącego Ambrogio!

Przygotowanie ogrodu i trawnika

Robota koszącego do ogrodu możesz kupić zarówno na etapie zakładania trawnika, jak i jego późniejszej  eksploatacji. Dopasuj sprzęt do miejsca, w którym będzie pracował, uwzględniając przy tym metraż, układ i rozmieszczenie nasadzeń. Jeżeli trawa jest gęsta, a między źdźbłami zalegają szyszki lub drobne gałęzie, potrzebujesz maszyny o większej mocy cięcia i szerszych nożach. Jeżeli teren koszenia jest nierówny i naznaczony wystającymi korzeniami czy kamieniami, sięgnij po roboty z większymi kołami i miękką, spłaszczającym się przy podłożu oponą. Odpowiednie dobranie robota do miejsca koszenia poprawi efektywność jego pracy, jednocześnie niemal całkowicie eliminując konieczność korzystania z podkaszarki.

Zakładanie ogrodu od podstaw – udogodnienia dla robota

Stoisz przed wyzwaniem, jakim jest zakładanie ogrodu od podstaw? Na tym etapie możesz przygotować teren w taki sposób, aby robot koszący mógł się po nim swobodnie poruszać. Kluczowe jest:

 • staranne zaplanowanie roślinności i ustawienia sprzętów ogrodowych,
 • rozmieszczenie obrzeży, czyli ram oddzielających od siebie poszczególne części ogrodu,
 • przygotowanie ścieżek, po których robot koszący będzie swobodnie się poruszał,
 • zniwelowanie dużych przeszkód w terenie,
 • ustawienie stacji dokującej w odpowiednim miejscu.

Zmiany w istniejącym ogrodzie – jak je przeprowadzić?

Twój ogród już istnieje, a Ty zapragnąłeś cieszyć się jego pięknem, zamiast tracić czas na męczące koszenie? Również na tym etapie możesz zainwestować w robota i zyskać zadbaną przestrzeń. Staną przed Tobą następujące zadania:

 • przygotowanie miejsca na stację dokującą,
 • usunięcie z trawnika niepotrzebnych sprzętów,
 • przygotowanie obrzeży,
 • przesadzenie niektórych roślin,
 • wytyczenie na nowo ścieżek i założenie trawnika.

Powyższe czynności wymagają nieco czasu i zaangażowania, być może nawet wsparcia projektanta ogrodów. Jednak w wieloletniej perspektywie – warto!

Ambrogio/Tech Line to inteligentna kosiarka, która kosi trawę samodzielnie i automatycznie. Urządzenie nie wymaga Twojej obecności, czy też pomocy. Pracuje w zaprogramowanych przedziałach czasu, w przemiennych cyklach koszenia i ładowania. Kosiarka automatyczna Tech Line zawsze wie, co robić: może skosić cały trawnik bez pominięcia nawet najmniejszego obszaru. Jeśli napotka przeszkodę, omija i zapamiętuje ją; jeśli wjedzie w gęstszą lub wyższą trawę, aktywuje specjalne funkcje, aby ją skosić. Robot unika ponownego koszenia obszarów, które zostały już wcześniej skoszone, a kiedy bateria jest słaba, samodzielnie szuka stacji ładującej i przygotowuje się do kolejnego cyklu pracy!

Artykuł powstał na podstawie materiałów firmy Robofarma.

Sezon ogrodniczy nadchodzi: jak skutecznie przygotować swój ogród?

Zbliżający się sezon ogrodniczy to czas radości dla pasjonatów zieleni. Jednak sukces w ogrodzie wymaga starannego planowania i przygotowania.

czytaj więcej

Nawadnianie kroplowe truskawek: skuteczna metoda dla zdrowych plonów

W tym artykule opiszemy, dlaczego nawadnianie kroplowe jest tak popularne i skuteczne i jak je wdrożyć w swojej plantacji truskawek.

czytaj więcej

Precyzyjne nawadnianie kropelkowe ogrodu: taśma czy linia?

Zastanawiasz się, czy kupić linię czy taśmę? Rozwiejemy Twoje wątpliwości raz na zawsze!

czytaj więcej

Profesjonalne nawadnianie warzyw w ogrodzie: skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Warzywa, bogate w składniki odżywcze, stanowią kluczowy element zdrowej diety. Jednak aby zapewnić im optymalny wzrost i plonowanie, niezbędne jest właściwe nawodnienie. W niniejszym artykule koncentrujemy się na praktycznych wskazówkach dotyczących nawodnienia i nowoczesnych technologiach.

czytaj więcej