e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
1.3.2022

Podziemne nawadnianie kropelkowe (SDI)

Pierwsze kroki z podpowierzchniowym nawadnianiem kroplowym.

Istnieją dwie metody SDI: płytka i głęboka.

Płytkie zakopywanie : Odnosi się do zakopania taśmy kroplującej kilka centymetrów pod powierzchnią. Pozwala to plantatorom na osiągnięcie wielu korzyści płynących z nawadniania podpowierzchniowego, jednocześnie zapobiegając przesuwania taśmy poprzez podmuchy wiatru . Taśma kroplująca jest przeznaczona do usunięcia i wyrzucenia po sezonie. Na początku każdego sezonu instalowana jest nowa taśma kroplująca, więc plantatorzy używają najcieńszej taśmy kroplowej, jaka jest możliwa ze względu na warunki środowiskowe, aby obniżyć koszty. Często linia lub taśma jest instalowana pod odpowiednią włókniną. Ta metoda SDI jest często stosowana w przypadku warzyw jednosezonowych i truskawek

Głębokie zakopywanie: Odnosi się do zakopania linii / taśmy kroplującej co najmniej 10 cm pod powierzchnią. Celem głębokiego zakopania jest wielosezonowe stosowanie linii / taśmy - używana jest od kilku do ponad 20 lat. Zagłębienie od 10 - 50 cm z grubszą linią / taśmą kroplującą (minimum 12 mil do 45 mil) jest stosowane aby zapewnić prawidłowe działanie produktu przez wiele lat. Dodatkowo można zastosować przewody kroplujące z kompensacją ciśnienia (PC) na bardzo długie ciągi lub do nawadniania na pochyłym, nierównym terenie. Ta metoda SDI ma szeroki zakres zastosowań w uprawach kukurydzy, pomidorów oraz w sadach. Dodatkowo głębokie ułożenie przewodów kropelkowych stanowi doskonałe rozwiązanie dla płodozmianu.

Dlaczego warto przejść na nawadnianie podziemne?

Trzeba otwarcie powiedzieć, że SDI będzie kosztować więcej i będzie bardziej skomplikowane w instalacji niż większość innych systemów nawadniania kropelkowego. Natomiast istnieje wyraźny powód, dla którego coraz więcej plantatorów przechodzi na SDI: zdają sobie sprawę, że korzyści płynące z podziemnego nawadniania kropelkowego szybko przeważają nad jakimkolwiek początkowym wyzwaniem. Koszt początkowy jest wyższy, ale długoterminowe oszczędności w połączeniu z większymi zyskami sprawiają, że SDI jest doskonałym długoterminowym rozwiązaniem finansowym.

Analiza kosztów i korzyści

Główną zaletą SDI jest to, że po zainstalowaniu systemu będzie on efektywnie dostarczał wodę i składniki odżywcze do upraw przez wiele lat. Jednorazowy koszt początkowy systemu wystarcza na wiele lat, a bieżąca konserwacja jest znacznie niższa niż w przypadku większości systemów nawadniających.

SDI Przegląd systemu

Wszystkie systemy nawadniające SDI zawierają te same elementy, w tymstację pomp, filtrację, zawory, rurociągi główne, podsieci, zaworysterujące w terenie i filtry sekcyjne, linie kroplujące i kolektor płukania.

Linie i taśmy kroplującej

Wybierz najlepszą linię kroplującą, a będziesz zbierać plony przez wiele lat. Doskonała linia kroplująca zapewni równomierną aplikację, dzięki czemu wszystkie rośliny otrzymają odpowiednią ilość wody i składników odżywczych, a ponadto została zbudowana tak, aby była bardzo odporna na zatykanie przez wiele sezonów bezproblemowego użytkowania. Jeśli chodzi o SDI, nie opłaca się ryzykować. Produkty firmy Rivulis to wypróbowane i przetestowane taśmy / linie kroplujące SDI, które zapewniają wyniki.

Filtracja

Dobry system filtracji to element numer jeden, który zapewnia maksymalny czas użytkowania systemu nawadniania kropelkowego. System filtracji stanowi barierę między zanieczyszczeniami a liniami kroplującymi.

Zawory sterujące, zawory odpowietrzające, sprzęt do fertygacji i monitorowania

Zawory, urządzenia do fertygacji i monitorowania chronią system nawadniania, umożliwiają automatyzację i pomagają w zarządzaniu całym system. Zastosowanie automatyzacji z fertygacją w systemie SDI jest rozwiązaniem jakie można zastosować w zakresie oszczędności siły roboczej. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby zdalnie rozpocząć cykl nawadniania, który obejmuje złożoną, zaprogramowaną aplikację fertygacji.

Sprzęt monitorujący

Urządzenia monitorujące, takie jak czujniki ciśnienia i przepływomierze, są ważne dla monitorowania i integracji z systemami automatyki. W przeciwieństwie do powierzchniowego nawadniania kropelkowego, w którym można zobaczyć działanie systemu, czujniki ciśnienia i przepływomierze są używane w SDI, aby zapewnić, że system działa na optymalnym poziomie.

Projektowanie idealnego systemu SDI

Wybór konfiguracji linii kroplującej

Dobry projekt nawadniania dostosowuje zapotrzebowanie na wodę uprawną do środowiska glebowego, a następnie do hydrauliki rozmiaru rur, natężenia przepływu i odstępów kroplownika, wydajności pompy, strat ciśnienia i kosztów energii. Należy pamiętać, że woda naniesiona pod powierzchnię porusza się inaczej niż woda naniesiona nad powierzchnię. Wynika to z ruchu kapilarnego (jak woda jest zasysana przez glebę) w przeciwieństwie do efektu grawitacji (który ściąga wodę w dół). Zgodnie z ogólną zasadą woda będzie płynąć 2/3 w dół i 1/3 w górę od swojego miejsca.

Odstęp pomiędzy kroplownikami

Aby zmaksymalizować ruch kapilarny w glebie, kroplowniki muszą znajdować się bliżej siebie pod powierzchnią niż napowierzchni ze względu na ruch wody w dół w profilu glebowym. Węższe odstępy kroplowników zapewniają w pełni zwilżoną linię w całej uprawie, co prowadzi do lepszej jednorodności. Generalnie 30 cm jest idealne dla wielu upraw.

Ostateczny projekt

Wykonanie projektu musi zawierać wszystkie elementy, od źródła wody po dystrybucję wody, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące pola i upraw. Każdy element jest wybierany pod kątem optymalnej wydajności hydraulicznej.

Instalacja

  1. Zainstaluj linie kroplujące przed sadzeniem, zgodnie z planem projektowym, używając sprzętu instalacyjnego SDI dostępnego w firmie PHU HA-DWA-O
    Zdecydowanie zalecamy korzystanie z wskazówek GPS i śledzenia podczas instalacji linie kroplujące dla upraw rzędowych, aby przyszłe uprawy mogły być dokładnie sadzone zgodnie z układem linii kroplowej. Uwaga: GPS nie jest wymagany w przypadku upraw trwałych, takich jak sady i winnice, ani w przypadku upraw okrywowych, ale jest bardzo ważne w przypadku upraw, które wymagają ponownego sadzenia, gdzie odległości linii kroplującej między każdym rzędem mogą być znaczne.
  2. Zakopanie kolektorów sieciowe i płuczących.
  3. Po zainstalowaniu linii kroplujących są one następnie podłączane do kolektorów sieciowych i kolektorów płuczących za pomocą rur z polietylenu i obejm siodłowych.
  4. Zainstalowane są zawory sterujące w terenie oraz zawory powietrzne, filtry sekcyjne i automatyka.
  5. Kolektory sieciowe są połączone z linią główną. Główna linia jest podłączona do głównego systemu filtracji, automatyzacji i fertygacji.
  6. System jest przepłukiwany i testowany przed użyciem.

Konserwacja

Konserwacja systemu SDI jest łatwa, jeśli jest przeprowadzana w regularnych odstępach czasu

1. Płukanie

Kluczowym zadaniem konserwacyjnym jest przepłukanie linii kroplujących otwierając koniec linii, aby usunąć zanieczyszczenia, które mogły dostać się do systemu. Można to przeprowadzić ręcznie, z każdą linią. Zalecany jest jednak kolektor płukania.

2. Płukanie chemiczne

Druga część konserwacji to okresowe płukanie chemiczne. W przypadku zanieczyszczeń organicznych stosuje się obróbkę chlorem, natomiast w przypadku zanieczyszczeń nieorganicznych (osadowych lub koloidalnych) - kwasem.

Artykuł powstał na podstawie materiałów firmy Rivulis

Sezon ogrodniczy nadchodzi: jak skutecznie przygotować swój ogród?

Zbliżający się sezon ogrodniczy to czas radości dla pasjonatów zieleni. Jednak sukces w ogrodzie wymaga starannego planowania i przygotowania.

czytaj więcej

Nawadnianie kroplowe truskawek: skuteczna metoda dla zdrowych plonów

W tym artykule opiszemy, dlaczego nawadnianie kroplowe jest tak popularne i skuteczne i jak je wdrożyć w swojej plantacji truskawek.

czytaj więcej

Precyzyjne nawadnianie kropelkowe ogrodu: taśma czy linia?

Zastanawiasz się, czy kupić linię czy taśmę? Rozwiejemy Twoje wątpliwości raz na zawsze!

czytaj więcej

Profesjonalne nawadnianie warzyw w ogrodzie: skuteczne metody i praktyczne wskazówki

Warzywa, bogate w składniki odżywcze, stanowią kluczowy element zdrowej diety. Jednak aby zapewnić im optymalny wzrost i plonowanie, niezbędne jest właściwe nawodnienie. W niniejszym artykule koncentrujemy się na praktycznych wskazówkach dotyczących nawodnienia i nowoczesnych technologiach.

czytaj więcej