e-sklep
aktualności
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
1.4.2021

Dlaczego warto stosować nawadnianie kroplowe? Wywiad z ekspertem-artykuł WIOM

Dlaczego w uprawie cebuli i innych warzyw warto stosować nawadnianie kroplowe? Jakie błędy najczęściej popełniają rolnicy przy nawadnianiu? O tym rozmawiamy z Pawłem Filipiakiem, właścicielem firmy Ha-Dwa-O, od 20 lat oferującej systemy nawadniania i nawożenia w Polsce.

W uprawach warzyw stosuje się różne systemy nawodnienia. Najbardziej popularnym jak dotąd jest deszczowanie, ale okazuje się, że wcale nie jest ono najefektywniejsze. Lepsze rezultaty daje nawadnianie kroplowe. Czemu jest to najlepsza metoda irygacji cebuli?


-  Plantatorzy cebuli coraz częściej stosują kroplujące systemy nawadniania. Tam, gdzie do tej pory pracowały deszczownie, przy zwiększonym areale upraw, okazało się, że potrzeba dużo więcej wody. A w nawadnianiu kroplowym w stosunku do tradycyjnych metod irygacji wykorzystanie wody jest dużo mniejsze i bardziej efektywne. Woda trafia tu bezpośrednio pod korzeń. Poza tym mamy możliwość fatygacji, gdzie nawóz dostarczymy bezpośrednio w strefę korzenia. Zmniejsza się także ilość chwastów i ryzyko rozwoju chorób grzybowych. A więc przy redukcji wody, uzyskujemy lepszy jakościowo i zdecydowanie większy plon – wyjaśnił Paweł Filipiak z firmy Ha-Dwa-O.


W efektywnym nawadnianiu cebuli kluczem do sukcesu jest odpowiednio zbudowany system nawodnienia, który uwzględnia stanowisko, a więc to, czy gleba jest lekka czy ciężka.


- Bardzo istotna jest tu filtracja wody. Cały system musi być odpowiednio zbudowany - trzeba więc pamiętać o odpowiedniej średnicy rur przesyłowych i kolektorów. Chodzi o to, żeby na 1, 30 czy 50 rzędzie woda o tym samym ciśnieniu wchodziła w taśmy kroplujące. Ważnym elementem jest też odpowiedni dobór taśm kroplujących – wyjaśnił Filipiak.


Zaznaczył też, że rolnicy często zapominają o filtracji wody lub źle dobierają rodzaje filtrów. Montują także zbyt długie ciągi zraszające na uprawach. A wtedy nawadnianie nie przynosi spodziewanych efektów.


Więcej na temat nawadniania kroplowego dowiesz z filmu! Obejrzyj koniecznie!

https://www.warzywaiowoce.pl/articles/gatunki-warzyw/dlaczego-warto-stosowac-nawadnianie-kroplowe-wywiad-z-ekspertem/

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed zakupem robota koszącego

Zastanawiasz się jaką kosiarkę kupić - elektryczną, spalinową czy robota koszącego? Chcesz wiedzieć jakie korzyści przynosi posiadanie robota koszącego? Myślisz o pięknym, zadbanym trawniku, jednocześnie ciesząc się wolnym czasem? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

czytaj więcej

Podziemne nawadnianie kropelkowe (SDI)

Pierwsze kroki z podpowierzchniowym nawadnianiem kroplowym.

czytaj więcej

Bieg "Hipper 5-tka w Skoju"

26 września w niedziele odbył się bieg "Hipper 5-tka w Skoju". Nasza firma wystąpiła w roli jednego z partnerów.

czytaj więcej

Spotkanie Cebulowe w Strzałkowie organizowane przez WiOM Warzywa i Owoce Miękkie

16 września w Strzałkowie odbyło się Spotkanie Cebulowe.

czytaj więcej