e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
1.4.2021

Dlaczego warto stosować nawadnianie kroplowe? Wywiad z ekspertem-artykuł WIOM

Dlaczego w uprawie cebuli i innych warzyw warto stosować nawadnianie kroplowe? Jakie błędy najczęściej popełniają rolnicy przy nawadnianiu? O tym rozmawiamy z Pawłem Filipiakiem, właścicielem firmy Ha-Dwa-O, od 20 lat oferującej systemy nawadniania i nawożenia w Polsce.

W uprawach warzyw stosuje się różne systemy nawodnienia. Najbardziej popularnym jak dotąd jest deszczowanie, ale okazuje się, że wcale nie jest ono najefektywniejsze. Lepsze rezultaty daje nawadnianie kroplowe. Czemu jest to najlepsza metoda irygacji cebuli?


-  Plantatorzy cebuli coraz częściej stosują kroplujące systemy nawadniania. Tam, gdzie do tej pory pracowały deszczownie, przy zwiększonym areale upraw, okazało się, że potrzeba dużo więcej wody. A w nawadnianiu kroplowym w stosunku do tradycyjnych metod irygacji wykorzystanie wody jest dużo mniejsze i bardziej efektywne. Woda trafia tu bezpośrednio pod korzeń. Poza tym mamy możliwość fatygacji, gdzie nawóz dostarczymy bezpośrednio w strefę korzenia. Zmniejsza się także ilość chwastów i ryzyko rozwoju chorób grzybowych. A więc przy redukcji wody, uzyskujemy lepszy jakościowo i zdecydowanie większy plon – wyjaśnił Paweł Filipiak z firmy Ha-Dwa-O.


W efektywnym nawadnianiu cebuli kluczem do sukcesu jest odpowiednio zbudowany system nawodnienia, który uwzględnia stanowisko, a więc to, czy gleba jest lekka czy ciężka.


- Bardzo istotna jest tu filtracja wody. Cały system musi być odpowiednio zbudowany - trzeba więc pamiętać o odpowiedniej średnicy rur przesyłowych i kolektorów. Chodzi o to, żeby na 1, 30 czy 50 rzędzie woda o tym samym ciśnieniu wchodziła w taśmy kroplujące. Ważnym elementem jest też odpowiedni dobór taśm kroplujących – wyjaśnił Filipiak.


Zaznaczył też, że rolnicy często zapominają o filtracji wody lub źle dobierają rodzaje filtrów. Montują także zbyt długie ciągi zraszające na uprawach. A wtedy nawadnianie nie przynosi spodziewanych efektów.


Więcej na temat nawadniania kroplowego dowiesz z filmu! Obejrzyj koniecznie!

https://www.warzywaiowoce.pl/articles/gatunki-warzyw/dlaczego-warto-stosowac-nawadnianie-kroplowe-wywiad-z-ekspertem/

Nawadnianie kropelkowe: Dlaczego warto już teraz przygotować się do następnego sezonu 2024?

Mimo, że zbliża się przerwa zimowa od prac w polu, warto jeszcze w tym roku zacząć planować sezon 2024 razem z naszą firmą Ha-Dwa-O.

czytaj więcej

Wyższy plon pomidora gruntowego dzięki nawadnianiu kroplowemu

Cieszy fakt, że zwiększa się świadomość rolników związana z możliwością uzyskania większych plonów w uprawie pomidora dzięki nawadnianiu kroplowemu. Przede wszystkim ma na to wpływ zmieniający się klimat, który powoduje, że bardzo często słyszymy o braku odpowiedniej ilości wody w rolnictwie.

czytaj więcej

Profesjonalne Systemy Nawadniania: Gwarancja Efektywności i Jakości

Od ponad 20 lat przygotowujemy projekty systemów nawadniających dla różnych celów, takich jak uprawy polowe, szkółki leśne, plantacje, sady, tereny zieleni, obiekty sportowe, ogrody przydomowe i wiele innych. Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Opowiadamy o naszej firmie!

czytaj więcej

Jak nawadniać plantacje cebuli ?

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

czytaj więcej