e-sklep
aktualności
współpraca
kontakt

Aktualności

wstecz
31.8.2022

Nawadnianie kroplowe truskawki - poznaj smak sukcesu. Większe, lepsze owoce!

Niezależnie od tego, czy uprawy prowadzone są na otwartym polu, w tunelu czy w hydroponice, plantator może ograniczyć ryzyko i zwiększyć szanse na powodzenie wybierając system nawadniania kroplowego o optymalnych parametrach pracy.

Truskawki preferują pełny cykl nawadniania, który obejmuje nawilżanie i suszenie. Częstym błędem jest ich nadmierne nawadnianie. W wilgotnych warunkach truskawki pobierają w większych ilościach jedynie wysoce rozpuszczalne składniki odżywcze. Jednak dopiero po wyschnięciu gleby truskawki mogą skutecznie chłonąć

nierozpuszczalne składniki odżywcze. W żadnym wypadku nie można dopuścić do niedoboru wody. Z tego względu należy ściśle nadzorować proces suszenia, aby wykluczyć niedostatki.

Zalecamy, aby odstępy między kroplownikami wynosiły maksymalnie 20 cm, co pozwoli zapewnić bardzo równomierny rozkład nawozu i wody, nawet przy krótkich czasach nawadniania, które są często stosowane przez plantatorów truskawek.

Poza wspomaganiem równomiernego wzrostu upraw taki rozstaw ułatwia również ługowanie soli nagromadzonych zarówno pod, jak i na krawędzi grządek. Biorąc pod uwagę długi cykl upraw truskawek, zachowanie bliskich odstępów między kroplownikami zapobiega gromadzeniu się soli między nimi, gdyż ułatwia jej odsuwanie od uprawy. Większe odstępy między kroplownikami mogą powodować osadzanie się resztek soli w strefie korzeniowej między emiterami.

Mimo iż taśma kroplująca jest montowana pod folią w ściółce, należy ją jeszcze dodatkowo płytko zakopać na głębokość kilku centymetrów, aby zapobiec „wężowym ruchom” pod ściółką. Prawdziwym problemem przy zakopywaniu przewodów kroplujących jest zasysanie cząstek gleby przy odcięciu przepływu. Taśma Rivulis D1000

została wyposażona w specjalny indywidualny kroplownik wylotem szczelinowym, który zamyka się w momencie odcięcia wody, co zapobiega wchłanianiu gleby.

Nawadnianie kroplowe pozwala na najbardziej równomierne dozowanie wody, co przekłada się na znacząco wyższe przychody. Warto pamiętać, że stosowanie zraszaczy zwiększa ryzyko chorób roślin i uszkodzeń owoców ze względu na rozpylanie wody na liściach i owocach. Truskawki są bardzo podatne na różne choroby, co ogranicza możliwość stosowania chemikaliów przy ich uprawie. 💧💧

Osoby zainteresowane nawadnianiem plantacji truskawki i nie tylko zapraszamy do kontaktu!

Spotkanie Cebulowe w Strzałkowie

15 września uczestniczyliśmy w spotkaniu poświęconemu nawadnianiu cebuli, które odbyło się w Strzałkowie.

czytaj więcej

Filtracja wody ważnym elementem w systemach nawadniania - filtry AMIAD Mini Sigma

Filtracja wody jest bardzo ważnym elementem w instalacjach systemu nawadniającego gdy występuje woda narażona na zanieczyszczenia. Istotne jest odpowiednie dobranie filtra w zależności od rodzaju systemu oraz zanieczyszczeń jakie mogą występować.

czytaj więcej

Spotkanie Ogórkowe u Pana Cezarego

W dniu 25 lipca byliśmy obecni w Gospodarstwie Pana Cezarego Olejniczaka na spotkaniu ogórkowym. Zaprezentowaliśmy się w temacie nawadniania kropelkowego uprawy ogórka za pomocą taśm kroplujących D1000.

czytaj więcej

Uprawa kukurydzy - Ogólnopolski Dzień Kukurydzy Cukrowej

Już w piątek 02.09.2022 weźmiemy udział w Ogólnopolskim Dniu Kukurydzy Cukrowej organizowanym przez Grupę Producentów Owoców i Warzyw ,,WARPOL” oraz WiOM.

czytaj więcej