e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Nawadnianie ogórków

wstecz

Ogórek można uprawiać w dowolnych warunkach, na zewnątrz lub w szklarni. Roślina jest jednoroczna i wyróżnia się szybkim wzrostem. Pierwszy owoc pojawia się po 5 tygodniach, a owocowanie trwa przez kolejne 4-8 tygodni, w zależności od odmiany i pory roku. Okres wegetacyjny trwa zwykle 3–4 miesiące.

Zużycie wody w sezonie wynosi 400–700 mm. Chociaż system korzeniowy charakteryzuje się korzeniem palowym, ogólny system korzeniowy jest raczej płytki — 30 cm u góry. Dlatego zaleca się częste nawadnianie.

Uprawa ogórków w gruncie  

Podstawą efektywnej uprawy ogórka staje się zapewnienie roślinom odpowiedniego stanowiska o właściwej strukturze gleby. Ogórek lubi podłoże o obojętnym odczynie pH i bogate w próchnicę oraz substancje organiczne, przepuszczalne. Pod uprawę ogórka gruntowego nie można przeznaczać gleb o zbyt niskim odczynie.  Optymalne pH mieści się w zakresie 6,5–7,0.  Gleby zbyt kwaśne powinny być wcześniej wapnowane, najlepiej pod roślinę poprzedzającą. Ogórka można zaliczyć do roślin szybko rosnących, do warzyw o dużym zapotrzebowaniu pokarmowym.  W związku z  powyższym niezwykle ważnym aspektem dla każdego producenta pozostaje również stworzenie wydajnego systemu nawadniania i co ważne nawożenia. Nawadnianie ogórków jest również bardzo istotne z tego powodu, że  ogórek wykazuje ogromną wrażliwość na niedobór wody, nawet krótkotrwały.  Jakość produktu dostarczanego konsumentom zależy od wielu czynników ale jednym z głównych jest  odpowiednia wilgotność gleby, podłoża na którym jest ogórek uprawiany.  Uprawa ogórków przy użyciu czarnej folii ściółkującej, wyposażona w dobry system nawożenia i nawadniania  może być nawet 100% bardziej efektywna, niż na plantacjach nie inwestujących w systemy kropelkowego nawadniania.  Nawadnianie ogórków wraz z nawożeniem już dziś pozwala naszym klientom uzyskiwać plon w granicy 100-130 ton z jednego hektara. W naszej szerokiej ofercie handlowej mamy również  włókniny w kolorze białym o gramaturze 19g/m2, które chronią uprawy ogórka przed wiosennymi przymrozkami.  

Automatyczne nawadnianie ogórków  

Nawadnianie ogórków może być w pełni zautomatyzowane. Posiadamy w naszej ofercie handlowej elektrozawory i sterowniki bateryjne – 9 voltowe. W prosty sposób można zamontować automatyczny system nawadniania , gdzie w miejsce zaworów kulowych należy założyć elektrozawory. Sterowniki bateryjne to proste w obsłudze urządzenia, które można dowolnie programować. Dzięki zastosowaniu sterowników bateryjnych nie musimy montować okablowania od elektrozaworów do sterownika centralnego zasilanego 230 V, co byłoby kłopotliwe przy zmianowaniu.   

Nawadnianie kropelkowe ogórków  

Nawadnianie ogórków za pomocą systemu nawadniania kropelkowego umożliwia wykorzystanie różnych  źródeł wody. Mogą to być studnie głębinowe jak i zbiorniki otwarte, stawy, jeziora, rzeki. Za pomocą dobrze dobranych pomp, zestawu filtrów woda rozprowadzana jest rurami PE, Layflatami po plantacjach, a następnie taśma kroplująca dostarcza wodę i składniki odżywcze do każdej rośliny, podając je w optymalnej ilości. Nawadnianie ogórków  za pomocą systemu zaprojektowanego w Ha-Dwa-O gwarantuje najwyższą wydajność, bardzo wysoką opłacalność, Taśma kroplująca o parametrach: grubość ścianki 8 mil, rozstawa kroplownika co 20 cm i wydatku około 2,5 L/h z metra bieżącego to najczęściej spotyka taśma na plantacji ogórka.  Oczywiście na glebach gliniastych, mniej przepuszczalnych można zastosować taśmę z kroplownikami o rzadszym rozstawie. W zależności od wydajności pompy, średnic rurociągów przesyłowych i długości ciągów kroplujących można zastosować taśmy o większym wydatku wody z kroplownika. Taśma D1000, z indywidualnym kroplownikiem ze specjalnie skonstruowanym  wylotem szczelinowym, uniemożliwiającym dostawanie się piasku do środka jest idealnym rozwiązaniem w uprawach ogórka.  Nawadnianie kropelkowe ogórków oparte o niezawodny system, którego pewne elementy służą przez wiele lat, a taśmyD1000 ze względu na korzystną  cenę wymieniane co sezon, pozwala naszym wieloletnim klientom rozwijać swoje gospodarstwa rolne a oni stali się największymi specjalistami w Polsce w uprawie ogórka. Taśma D1000 jako pierwsza na świecie posiada cienkościenny emiter wykonany w technologii Active Flex, z wylotem szczelinowym, który zapobiega zasysaniu cząstek gleby przy odcięciu dopływu wody. Dlatego też D1000 jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań podpowierzchniowych.


Produkty dedykowane do produkcji ogórka gruntowego :

Uprawa ogórków w gruncie