e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Nawadnianie ziemniaków

wstecz

Ziemniaki są jednym z podstawowych elementów w żywności człowieka. Uprawia się je na bardzo dużych obszarach w wielu krajach. Zapewnienie odpowiedniej ilości wody prowadzi do większej efektywności i wydajności w uprawach ziemniaków. Można to uzyskać za pomocą nawadniania kroplowego, które zwiększa potencjał produkcyjny. Ziemniak jest warzywem bardzo wrażliwym na niedobory i nadmiary wody. Za pomocą nawadniania kroplowego można regulować ilość wody dostarczanej bezpośrednio do strefy korzeniowej, utrzymując odpowiedni poziom wilgotności gleby blisko jej pojemności wodnej, dzięki małym i częstym dawkom. W efekcie przełoży się to na wyższy plon. Zbyt dużo wody prowadzi do uszkodzenia korzenia rośliny, występowania zarazy ziemniaki, pustych komór oraz ogólnego pogorszenia jakości. Natomiast deficyty wody wpływają na niższe ciśnienie wewnątrz komórek rośliny co prowadzi do ograniczenia wzrostu bulwy. Sposób nawadniania ziemniaka ma znaczenie. Gdy nawadnianie nie jest równomierne wzrost roślin nie będzie jednolity. Ziemniaki często uprawia się w wietrznych warunkach dlatego zastosowanie nawadniania kroplowego jest dużo korzystniejsze od nawadniania deszczowniami szpulowym lub zraszaczami.

Dobór odpowiedniego systemu nawadniania kroplowego uzależniony jest od tego czy uprawa przeznaczona jest na rynek świeży czy przetwórstwo.

Nawadnianie rynek świeży.
Przy tej uprawie jakość i konsystencja to dwa kluczowe aspekty. Zaleca się stosowanie pojedynczego ciągu linii lub taśmy kroplującej układanej nad nasieniem pod 2-5 cm warstwą gleby. Aby uniknąć późniejszego uszkodzenia nasion, dobrze jest instalować taśmy w trakcie wysiewu. Powolne dozowanie wody jest kluczowe i pomaga w zachowaniu gleby w stanie nieubitym.

  • Rozstawy: 75-90 cm
  • 1 linia/taśma kroplująca na redlinę
  • Cienka ścianka(zalecane jest zastosowanie taśmy o grubości ścianki od 6-8 mil w zależności od warunków)
  • Rozstaw kroplowników: 15-30 cm przy wydatku maks. 1l/h z kroplownika. Celem jest osiągnięcie 3 litrów wody na metr bieżący.

Nie powinno się stosować linii kroplujących z większym rozstawem jak 30 cm. Mogłoby to skutkować skupianiem się bulw wokół kroplowników co przełożyłoby się na zróżnicowany kaliber. Jedną z największych zalet stosowania nawadniania kroplowego jest możliwość przeprowadzania precyzyjnego nawożenia bezpośrednio poprzez linie/taśmy kroplujące. Środki ochrony, nawozy, fungicydy dostarczane są bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Oszczędzamy przy tym zasoby ludzkie oraz nie ma potrzeby wykorzystywania maszyn polowych.

Produkty polecane przy uprawie ziemniaków:

Taśma kroplująca Rivulis D1000 16/8mil/1lph/30cm

Linia kroplująca Rivulis D5000 16/40mil/1lph/30cm

pobierz poradnik pdf
Nawadnianie ziemniakówsystem nawadniania ziemniakówuprawa ziemniaków