e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Nawadnianie malin

wstecz

Maliny wymagają dość dużej ilości wody tygodniowo od połowy maja do września i około połowy mniej wody, gdy pogoda jest chłodniejsza wczesną wiosną i jesienią. Ważne jest, aby gleba była zawsze wilgotna ale bez jej nasycania i gnicia korzeni. Gorące i wietrzne warunki pogodowe zwiększają zapotrzebowanie na wodę. Jeśli maliny owocują podczas ciepłej pogody, może być wymagane codzienne nawadnianie. Nawadnianie z góry sprzyja gniciu owoców i chorobom grzybowym liści, dlatego nie jest zalecane w przypadku malin. Najlepsze systemy nawadniające to linie kroplujące z licznymi emiterami (rozmieszczonymi co 15 do 30 cm), które zwilżają cały pas gleby pod liśćmi. W przypadku nawadniania kropelkowego maliny należy podlewać codziennie przez 1 do 2 godzin, szczególnie podczas owocowania lub upałów. Unikaj zwilżania liści zraszaczami.

Na czym polega efektywna uprawa malin?  

Większość odmian malin preferuje lokalizację o dużym nasłonecznieniu, która wspiera szybsze nagrzewanie się gleby. Maliny wymagają ponadto zachowania stałej wilgotności gleby i lekko kwaśnego odczynu pH od 5,5 do 6,5. Plantatorzy często borykają się z pozornie sprzecznymi potrzebami swoich roślin. Ekspozycja na promienie słoneczne wspomaga szybki wzrost malin, lecz generuje zarazem ogromne trudności w utrzymaniu wilgotności gleby na właściwym poziomie. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla nawadniania upraw malin staje się system podziemnego nawadniania SDI, (linia D5000 AS) który eliminuje ryzyko związane z odparowaniem części wody dostarczanej na plantację.  

Nawadnianie malin  

Uprawa malin z wykorzystaniem systemów proponowanych przez Ha-Dwa-O i RIVULIS przynosi ogromne korzyści producentom tych owoców. W naszej ofercie można znaleźć    linie kroplujące Hydro PC, D5000, D5000AS.  Podziemne nawadnianie malin może być alternatywą dla wcześniejszych systemów nawadniania. Woda i nawozy czyli niezbędne składniki odżywcze potrzebne  do dynamicznego wzrostu roślin dostarczane są bezpośrednio w strefę systemu korzeniowego. W ten sposób minimalizuje się stratyparowania, 100 % pożywki bądź wody trafia precyzyjnie do systemu korzeniowego. Wysokiej jakości stosowana linia kroplująca do malin  pozwala naprecyzyjne dozowanie środków nawozowych.  Kondycja roślin zależy w dużej mierze od stabilnych warunków  wodno-glebowych. Podziemne nawodnienie malin zapewnia stworzenie takich warunków, które kontroluje się w łatwy sposób, poprzez stosowanie np. tensjometrów glebowych, dostępnych również w naszej ofercie. W procesie nawadniania niewolno doprowadzać do zbytniego nasycenia gleby wodą, co mogłoby  spowodować rozwój chorób grzybowych. Należy pamiętać, że łatwiej jest uzupełnić niedobory wody, wydłużając czas podlewania roślin, niż  na zalanej plantacji przesuszyć glebę, gdzie przy produkcji „pod chmurką”, przy kilkudniowych opadach i braku cieplejszych dni jest to wręcz niemożliwe.  Mamy również w ofercie systemy nawadniania antyprzymrozkowego , które w uprawach malin mogą być niezbędneze względu na powtarzające się cyklicznie wiosenne przymrozki,  powodujące bardzo duże uszkodzenia roślin. Uszkodzenia spowodowane przez przymrozki mogą doprowadzić nawet do braku owocowania. Dlatego przy zakładaniu plantacji warto skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy przygotują projekt nawadniania malin.  

Liniakroplująca w uprawie  malin  

Profesjonalnalinia kroplująca w uprawie malin tak jak w innych uprawach wieloletnich, musi wyróżniać się wysoką jakością produktu o odpowiedniej grubości ścianki. Specyfikacja techniczna i konstrukcja linii kroplującej, jako kluczowego elementu systemu SDI (podziemne nawadnianie), powinna uwzględniać rozstaw emiterów  w odległościach 15-30 cm. W zależności od rodzaju gleby rozstaw emiterów może być nieznacznie różny, Prawidłowo zaprojektowany system nawadniania pozwala nam na równomierne zwilżanie wąskiego pasa ziemi.  Linia kroplująca do malin cechuje się kroplownikami (emiterami) z kompensacją ciśnienia, dzięki którym zapewnisz równomierność wypływu na całym ciągu kroplującym, niezależnie od ukształtowania terenu.


Nawadnianie kropelkowe jest zdecydowanie lepsze niż nawadnianie zraszaczami:

  • Dużo mniejsze zapotrzebowanie na wodę
  • Wyższa wydajność
  • Większe owoce
  • Mniej zgnilizny owoców i korzeni

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia polecane do uprawy malin:
D5000 Rivulis
Hydro PC Rivulis

uprawa malin