e-sklep
blog
współpraca
kontakt

Nawadnianie podziemne

wstecz

Dlaczego warto przejść na nawadnianie podziemne?

Powiemy to z góry. SDI będzie kosztować więcej i będzie bardziej skomplikowane w instalacji niż większość innych systemów nawadniania kropelkowego. Istnieje jednak wyraźny powód, dla którego coraz więcej plantatorów przechodzi na SDI: zdają sobie sprawę, że korzyści szybko przeważają nad jakimkolwiek początkowym wyzwaniem.

Nawadnianie podziemne - metody zakopywania instalacji irygacyjnej


Nawadnianie podziemne w systemie kropelkowym daje możliwość zastosowania dwóch metod instalacji: płytkiej i głębokiej. Płytki podziemny system nawadniania sprawdzi się w przypadku warzyw jednorocznych lub kilkuletnich tj. uprawa cebuli na zielony szczypior.  Metoda instalacji płytkiej polega na zakopaniu jednosezonowej taśmy kroplującej kilka centymetrów pod ziemią lub przykryciu jej ściółką. Taśma jest usuwana po zakończeniu zbiorów i montowana od nowa w kolejnym sezonie. W podobny sposób można umieścić taśmę w uprawie truskawki, gdzie taśma D1000 o grubości ścianki 8 mil wystarcza na kilka sezonów.

Metoda głębokiej instalacji wymaga zastosowania linii kroplujących takich jak D5000 lub HydroPC , D5000 AS (SDI). W zależności od uprawy (systemu korzeniowego) jak i zastosowanego rodzaju linii kroplującej umieszcza się przewód od 10 cm do 50 cm pod ziemią.  Umieszczenie podziemne linii kroplującej zapewnienia bezawaryjne działanie produktu przez wiele lat co potwierdzają realizacje tego typu inwestycji na całym świecie. Linie nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia, dlatego coraz częściej są stosowane również w Polsce w sadownictwie. Nasza firma posiada maszynę do wprowadzania linii kroplujących na różne głębokości pod powierzchnię ziemi.

Podziemny system nawadniania - elementy składowe instalacji


Nawadnianie za pomocą podziemnego systemu kropelkowego nie pociąga za sobą konieczność montażu innych elementów niż przy tradycyjnym nawadnianiu.  Należy pamiętać, że każdy system nawadniania powinien być wyposażony w wydajne pompy(pompę)  z odpowiednim zasobnym źródłem wody. Tuż za pompami  umieszczone są filtry mechaniczne (żwirowe, dyskowe, siatkowe), ewentualnie dozowniki nawozów dozujące  składniki odżywcze. Dzięki dzisiejszym, dostępnym w naszej ofercie urządzeniom można dozować pożywki z ogromną precyzją, generując znaczne oszczędności wody, nawozów a co za tym idzie kosztów produkcji.  W systemach AS (SDI) stosuje się zaawansowaną filtrację wody, która zapewnia wieloletnie prawidłowe działanie linii. W systemach  tych  woda rozprowadzana jest za rurociągami głównymi PE, PCV, a następnie trafia do kolektorów podziemnych sekcyjnych.  Między rurociągiem głównym a sekcyjnym montuje się elektrozawory, zawory kulowe na powierzchni ewentualnie w w gruncie w studzienkach betonowych lub PVC. Instalacje z systemem AS(SDI) wyposażone są w  zawory odpowietrzające. Uczulamy, że system filtracji jest kluczowym ogniwem, które powstrzymuje zanieczyszczenia przed przedostawaniem się do rurociągów i linii kroplującej.  

Nawadnianie podziemne AS (SDI) - efektywność na lata


Nawadnianie podziemne stanowi jednorazową inwestycję, wyróżniającą się bezawaryjnością i niezrównaną efektywnością. Ograniczenie czynności konserwacyjnych do niezbędnego minimum przyspiesza zwrot z inwestycji.  Podziemny system nawadniania AS (dawniej SDI) wraz z dobrze dobranym układem filtrująco-dozującym daje duże możliwości w aplikowaniu nawozów,pozwalając zredukować koszty nawożenia. Aplikacja składników odżywczych bezpośrednio do strefy korzeniowej poprawia współczynnik absorpcji przez rośliny, eliminującza razem niekorzystny wpływ wiatru i koszty wynikające z robocizny przystosowaniu tradycyjnego nawożenia.  Zestawiając ze sobą obniżenie kosztów i zwiększenie dochodów z 1 ha upraw, montaż nawadniania podziemnego AS (SDI) stanowi  rozsądny wybór dla nowoczesnych plantacji rolniczych o dowolnym profilu

Poniżej znajdują się niektóre z długoterminowych korzyści, których doświadczysz podczas korzystania z SDI:

  • Oszczędzaj wodę: Brak parowania
  • Zminimalizuj chwasty
  • Silniejsza struktura korzeni
  • Aplikacja składników odżywczych bezpośrednio do strefy korzeniowej
  • Zmniejsz ryzyko chorób
pobierz poradnik pdf
nawadnianie podziemne SDI